23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Analytiker kritiska till skogsbolagen

Annons

– Jag tycker fortfarande att värderingarna i många fall är höga. Folk skruvar ned sina prognoser men hinner ändå inte med. Och det verkar inte som det är över. Så vi lär få se ytterligare strukturåtgärder och kapacitetsneddragningar, säger en analytiker till nyhetsbyrån Direkt.

Annons

Han poängterar att skogbolagen generellt har räknat med vinstförbättringar under de kommande åren, som han menar inte kommer att infalla. Detta kommer enligt analytikerna att slå hårt på analytikernas värderingar.

Annons

En annan analytiker menar att det verkliga problemet ligger i att bolagen strävar efter 100-procentigt maskinutnyttjande när marginaltonnaget, exempelvis ökningen från 90 till 100 procent i utnyttjande, är absolut dyrast att producera.

Annons

Dessutom anser en analytiker att det saknas prisledarskap i branschen.

– Det finns inget prisledarskap i branschen. De kör maskinerna så det visslar om det och ändå kan man inte höja priserna. Varför kör alla på volym? Varför är alla så rädda för att tappa marknadsandelar, säger en analytiker till Direkt./KB

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web02