23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

SCA näst bäst på finansiell webbkommunikation

2007-10-11 SCA kom på andra plats i en omfattande rankning av de svenska börsbolagens informationsgivning på Internet.
Annons

Det är PR-byrån Hallvarsson & Halvarsson som - sedan elva år tillbaks – gör en årlig rankning av de svenska börsbolagens informationsgivning på Internet. Undersökningen inriktas på finansiell kommunikation och inkluderar en europeisk kapitalmarknadsundersökning som ligger till grund för kriterierna i tävlingen.

Annons

Resultaten för 2007 presenterades nyligen och visar att Swedish Match kom etta imed 84,75 poäng medan SCA knep en hedrande andraplats i tävlingen med 79,5 poäng.

Annons

-Vi är mycket glada över placeringen, säger SCAs informationsdirektör Bodil Eriksson. Det är en sporre att fortsätta utveckla webben som mer och mer ökar i betydelse.

Annons

SCA brukar placera sig väl och årets andraplats var en förbättring jämfört med förra årets fjärdeplacering.

Hemsidan www.sca.com har cirka 70000 besök i månaden. / BL

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02