23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Processrdic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

"Kemikaliekonflikten" i FSC på väg att lösas

2007-08-21 Vissa framsteg rapporteras från det extra medlemsmöte som hölls i skogscertifieringsorganisationen FSCs svenska avdelning på måndagen. Den låsta situationen vad gäller synen på det kemiska plantskyddet kan vara på väg att lösas.

Under gårdagens extra medlemsmöte i Svenska FSC kring frågan om användning av kemiska bekämpningsmedel mot snytbagge hittade medlemmarna en väg framåt för hur denna fråga ska kunna lösas, heterdet i ett pressmeddelande från FSC.





– Vi har haft ett konstruktivt och positivt möte under ledning av internationella FSCs chef Heiko Liedeker. Det är för tidigt att gå ut med detaljerad information i dag, men inom två veckor kommer vi att presentera en gemensam överenskommelse om hur snytbaggebekämpning i ett FSC-certifierat skogsbruk får ske, säger Mårten Larsson, SCA, ordförande i svenska FSC.





Vid mötet deltog ett 20-tal av föreningens medlemmar. Faktaunderlag presenterades av Plantskyddskommittén, Svenska skogsplantor och Kemikalieinspektionen. /AA

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094