Basindustrin slår bakut: ”Högre kostnader är en spik i kistan”
Den nya kapacitetsberäkningsmodell Sverige nu har gått över till väntas höja elprisern i större delen av landet. Något som kan vara förödande för svensk industri och hota framtida satsningar.”Får du inte ett elprisavtal till rimliga priser kommer vissa projekt aldrig förverkligas”, säger Johan Bruce på SKGS.
Det här är del två i artikelseriden om flödesbaserad kapacitetsmodellen. Läs del ett och del tre.
Den flödesbaserade kapacitetsmodellen som infördes den 29 oktober innebär sannolikt att priserna höjs i större delen av landet. Något som kommer påverka den svenska industrin.
– Den huvudsakliga kritiken är ju att det är en modell där det är svårt att förstå vad som händer och skapare konstiga effekter med icke intuitiva flöden där el går från högprisområden till lågprisområden, säger Johan Bruce, verksamhetsansvarig på SKGS.