23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Process Nordic
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons
Innehållet nedan modereras inte i förväg och omfattas därmed inte av webbplatsens utgivningsbevis.
Dela sida
Sponsrat innehåll

Varför industridata inte skapar värde – än

Industriföretag har idag tillgång till mer data än någonsin. Ändå används den långt ifrån fullt ut. När insikter saknas i realtid riskerar problem att upptäckas för sent, beslut att baseras på historik och värdefull potential att gå förlorad.

Data finns – men insikten saknas

De flesta verksamheter inom processindustrin samlar idag in stora mängder data från sensorer, styrsystem och produktion. Trots att infrastrukturen finns på plats saknas ofta det som skapar verkligt värde: tillgänglig och handlingsbar insikt i realtid.

Det gör att problem ofta upptäcks först i efterhand. Stillestånd analyseras när de redan inträffat och beslut baseras på historiska data i stället för aktuell driftinformation.

En vanlig utmaning är att data blir låst i maskiner, PLC-system eller separata lösningar som inte kommunicerar. För att få fram relevant information krävs ofta manuella insatser, exporter eller komplexa integrationer som är svåra att underhålla och skala.

Konsekvenserna är tydliga:

  • Produktionen optimeras inte fullt ut
  • Underhåll blir reaktivt i stället för prediktivt
  • Avvikelser identifieras för sent

Samtidigt är de flesta överens om att potentialen finns där. Frågan är inte om data finns, utan hur den görs användbar.

Flytta intelligensen närmare processen

För att ta nästa steg krävs ett skifte i hur data hanteras. I stället för att skicka all information till centrala system behöver intelligensen flyttas närmare processen.

Med Edge computing kan data samlas in, bearbetas och analyseras direkt där den uppstår. Det gör att:

  • relevant information kan lyftas fram omedelbart
  • brus och onödiga data filtreras bort
  • operatörer får realtidsstöd i sina beslut

Det skapar förutsättningar för att agera proaktivt innan små avvikelser växer till kostsamma problem.

När detta kombineras med molnet uppstår ytterligare värde. Data kan då samlas in från flera enheter, linjer eller anläggningar och användas för analys, benchmarking och kontinuerlig optimering över tid.

Med EXOR:s HMI- och Edge-plattform, tillsammans med CORVINA Cloud, blir detta möjligt utan att bygga komplexa speciallösningar. Data samlas inte bara in, utan även kontextualiseras, tillgängliggörs och omsätts till insikt.

Konkurrenskraft handlar om användning

Framtidens konkurrenskraft i processindustrin avgörs inte av vem som har mest data, utan av vem som använder den bäst.

De företag som lyckas är de som förmår gå från datainsamling till realtidsbaserade beslut och från reaktivt till proaktivt arbetssätt.

 

Vill du veta mer om hur EXOR och CORVINA Cloud kan lyfta just din verksamhet?

Läs om Industriella HMI-paneler & Edge/IoT Gateways på vår hemsida eller kontakta oss på Novotek för en demo eller rådgivning! 

Novotek Sverige AB
Höjdrodergatan 18
212 39 Malmö
Malmö stad
Sverige
VAT nummer: SE5562653906

Kontaktperson

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|