Oljekatastrofen skapar döda zoner
2010-06-18
Det är inte bara oljan från oljekatastrofen i Mexikanska golfen som
orsakar skador på natur och miljö. Katastrofen orsakar också stora
utsläpp av växthusgaser som ger döda, syrefria zoner, tömda på djurliv.
Viktmässigt består BP:s oljeutsläpp till 40 procent av metan, en växthusgas som är 24 gånger mer kraftfull än koldioxid. Till skillnad från olja löser sig metan i vatten och luft och nu ska amerikanska forskare använda ny teknik för att mäta hur mycket av denna växthusgas som kommer ut i atmosfären till följd av oljespillet. Man ska också utföra mätningar för att bedöma var utsläppet orsakar s k döda zoner, det vill säga syrefria zoner tömda på djurliv.
Genom att mäta metan från spillet hoppas forskarna få en mer detaljerad bild av både omfattningen och effekterna av miljökatastrofen. Forskarna David Valentine från University of California, Santa Barbara och John Kessler från Texas A&M University kommer att segla på R/V Cape Hatteras, ett havsforskningsfartyg som drivs av universiteten i Duke och North Carolina. Dessa mätningar kommer att göra det möjligt för forskarna att bedöma var utsläppet orsakar syrefria de döda zonerna, som har blivit ett stort problem i Mexikanska golfen.
– Viktmässigt består utsläppet idag till 40 procent av metan, säger Kessler, biträdande professor i oceanografi, i en intervju till New York Times. Vi kommer att mäta metan i vattnet och i atmosfären var tionde sekund, vilket kommer att ge oss en aldrig tidigare skådad mängd data.
Till forskningsexpeditionen har Picarro, som tillverkar gasanalysatorer, levererat ett nytt instrument som identifierar olika isotoper av metan i proverna. Detta analysinstrument kan användas för att identifiera den metan som kommer från BP:s oljespill och matcha den mot andra prover för att se om de kommer från samma källa.
– Denna forskning kan ligga till grund för en ny standard vid mätning av oljeutsläpp och deras inverkan på miljön, säger Picarros vd Michael Woelk.
Kessler och Valentine kommer också att undersöka hur mycket metan från oljespillet som kommer ut i atmosfären.
(processnet.se)
Annons:
2010-09-07Eldistributören Ekfors har stängt av strömmen för kunder i Haparanda kommun. En skola blev helt utan el och två vattenverk slutade att fungera.
2010-09-07Företaget hävdar att truckföraren var vårdslös när han hanterade pappersrullar och avskedade honom. Men Arbetsdomstolen var av annan åsikt och dömde företaget till skadestånd.
2010-09-07När den danska staten delar ut forsknings- och utvecklingspengar är det de stora näringslivsjättarna som tar hem de största slantarna.
2010-09-06Shell planerar att sälja större delen av sin svenska verksamhet till ett finskt bolag, ST 1. 500 anställda berörs.
2010-09-06Väntan på miljötillstånd gör att LKAB tvingas minska gruvbrytningen i Kiruna det närmaste halvåret.
2010-09-06Musslans förmåga att fästa på olika material kan ge framtidens miljövänliga korrosionsskydd.
2010-09-02Mörrum ska få en biogasanläggning. Västblekinge Miljö har fått 19 miljoner kronor i stöd från Energimyndigheten till satsningen.
2010-09-02Lappland Goldminers är anmälda för miljöbrott vid Svartträskgruvan utanför Storuman av Länsstyrelsen, enligt Västerbottensnytt.
2010-09-02Stockholm Vatten AB och Scandinavian Biogas Fuels International AB har
tecknat avtal om ett långsiktigt samarbete. Syftet är att väsentligt
öka framtida tillgång av biogas i Stockholmsregionen.
2010-09-01
Idag inviger specialoljeföretaget Nynas en ny vätgasanläggning i Nynäshamn. Investeringen på 800 miljoner kronor tryggar raffinaderiets försörjning av vätgas och lägger grunden för en framtida expansion.
2010-09-01Användningen av biogas bör öka, och framförallt fås fram genom rötning. Det anser tre myndigheter i en gemensam rapport.
2010-09-01Kriminella ligor hjälper företag att dumpa farliga kemikalier och utföra andra miljöbrott. Miljöbrotten är en växande näring.
2010-09-01Skellefteå Kraft och Fortum har ingått ett avtal om att gemensamt äga
bolaget Blaiken Vind AB. Bolaget har inlett arbetet med att bygga en
vindkraftpark i Blaikenområdet i norra Sverige.
2010-08-31Idag, tisdag, inviger kungen utbyggnaden av Bolidens koppargruva i Aitik.
2010-08-31Världens första flytande vindkraftpark kan snart vara ett faktum. Statoil och den skotska regeringen är nära en överenskommelse.
2010-08-31Det kommer att brännas än mer biobränsle i Åbyverket i Örebro om två år. Idag invigs bygget av en ny anläggning vid verket.
2010-08-31Norrbotten, Dalarna och Skåne blir pilotlän för grön utveckling. Det
har regeringen beslutat. Norrbotten blir därmed det tredje pilotlänet.
Skåne och Dalarna har tidigare utpekats. De tre länen ska stödja och
inspirera andra län på energi- och miljöområdet.
2010-08-30SSAB ska bygga ut sina anläggningar i Borlänge för cirka 630 miljoner kronor.
2010-08-30En arbetare vid Mörrums bruk fastnade med handen vid ett transportband och fick sedan föras till sjukhus med ambulans.
2010-08-30Den nyrenoverade reaktorn i Oskarshamn har fått problem med vibrationer och har därför stängt ner.
2010-08-26British Petroleum, BP, har gett upp planerna på att borra efter olja i Arktis, där en ny oljerusch väntas. Oljejätten uppger att den inte längre försöker få en licens för att leta efter olja på Grönland.
2010-08-26Borealis har investerat 15 miljoner kronor för att utöka logistikkapaciteten vid sin polyetenanläggning i Stenungsund.
2010-08-26Genom att ersätta ett lösningsmedel med vatten vid tillverkning av litiumjonbatterier har Swerea IVF gjort batteriproduktionen mer miljövänlig.
2010-08-25Den svenska stålproduktionen ökade mer än 20 gånger sedan förra sommaren, enligt färskt statistik.
2010-08-25En anställd hos ståltillverkaren Outokumpu i Avesta har åtalats för förskingring.
2010-08-25Bioenergi står nu för nästan en tredjedel av den svenska energianvändningen. Det visar uppgifter från Energimyndigheten, som även flaggar för möjlig elexport år 2012.
2010-08-24Metso Fiber har fått ännu en stororder rörande ett nytt massabruk. Den här gången kommer beställningen, värderad till inemot 1,5 miljarder kronor, från japanska papperskoncernen Oji, som ska bygga ett nytt massabruk i Kina.
2010-08-24Ett svenskt bolag borrar efter olja utanför Grönlands kust, och nu är miljöaktivister från Greenpeace på väg dit för att protestera.
2010-08-24Forsmarks reaktor två tas ur drift i oktober, för byte av krånglande ventiler.
2010-08-24Vid ett-tiden natten till tisdag, läckte större mängder gasol ut från Preems raffinaderi på Hisingen i Göteborg. Det är inte helt klarlagt vad läckan berodde på men troligen hade något rör brustit.
2010-08-23I termiternas magar kan man hitta hemligheten om hur man skapar det perfekta biobränslet.
2010-08-23Arbetarna hos Preem saknar lokala avtal efter en konflikt mellan företag och fackföreningar.
2010-08-23Genom att satsa på biogas sparar cementtillverkare 70 000 årston koldioxid.
2010-08-23Järnmalmsgruvan i Pajala är ett steg närmare drift. Northland Resources fick i fredags den svensk-finska gränsälvskommissionens tillstånd att öppna ett anrikningsverk i Kaunisvaara och en gruva i Tapuli.
2010-08-19Arla Foods styrelse har nu gett klartecken för bygget av världens mest effektiva mejeri för produktion av konsumtionsmjölk, strax utanför London.
2010-08-19Boliden inviger idag dagbrottet Maurliden Östra och återgår därmed successivt till normal drift i Bolidenområdet.
2010-08-19Vindkraftkoncernen Vestas skär ner personalstyrkan med 600 personer.
2010-08-18Stora Enso Fors och Avesta kommun satsar tillsammans på fjärrvärme och biogas av överskottsenergi från kartongbruket.
2010-08-18Produktionen minskade i industrin under andra kvartalet, inte minst i stål och metallindustrin vars kapacitetsutnyttjande sjönk med två procent.
2010-08-18Vattenfall och tre andra kärnkraftproducenter har, enligt Reuters, hotat att stänga ner sina verk om den tyska regeringen inför en planerad skatt på bränslestavar.
Fler nyheter -->