Miljöbränsle bakom expansion i Mellerud
2010-06-18
Stark efterfrågan gör att Emballator Mellerud Plast bygger ut sin
fabrik i Mellerud och investerar i nya maskiner. Bakom tillväxten finns
bl a plastdunkar för miljöbränsle.
Som en följd av stark tillväxt bygger Emballator Mellerud Plast AB ut fabriken i Mellerud. Tillbyggnaden beräknas starta efter sommaren. Sammanlagt blir det ett tillskott på cirka 1 700 kvadratmeter produktionsyta och successivt ett antal nya maskiner.
– Det känns mycket stimulerande och innebär att vi nu med full kraft kan satsa på en fortsatt expansion av verksamheten, säger VD Björn Vilhelmson. Även om satsningen initialt inte innebär några personalökningar räknar vi med att utvecklingen kommer att medföra ett behov av ytterligare medarbetare inom produktion, teknik och försäljning inom de närmaste åren.
Företaget beräknar i år nå en omsättning på närmare 140 miljoner kronor och har omkring 70 medarbetare.
– Vi kör så mycket det går i nuvarande anläggning, säger Björn Vilhelmson. Kontinuerligt treskift, sju dagar i veckan, 24 timmar om dygnet. På ett år har vi inte mer än 8-10 stoppdagar. En systematisk tillämpning av lean production har gjort att vi klarat de senaste årens tillväxt genom ökad effektivitet och utan att bygga till men nu har vi kommit till en punkt då ytterligare kapacitet krävs.
Största kunden är Lantmännen Aspen AB som köper plastdunkar till sitt miljöbränsle som med stor framgång säljs över hela Europa. Andra stora produkter är förpackningar för läkemedel, matolja och en rad kemiska produkter. En annan stor produkt är sportflaskor som säljs till kedjor som Stadium, Intersport, Team Sportia m fl samt på marknaden för reklam- och sponsorprodukter.
Emballator Mellerud Plast ingår i Emballator-koncernen som tillverkar metall- och plastförpackningar och omsätter omkring 1,1 miljard kronor.
(processnet.se)
Annons:
2010-09-07Eldistributören Ekfors har stängt av strömmen för kunder i Haparanda kommun. En skola blev helt utan el och två vattenverk slutade att fungera.
2010-09-07Företaget hävdar att truckföraren var vårdslös när han hanterade pappersrullar och avskedade honom. Men Arbetsdomstolen var av annan åsikt och dömde företaget till skadestånd.
2010-09-07När den danska staten delar ut forsknings- och utvecklingspengar är det de stora näringslivsjättarna som tar hem de största slantarna.
2010-09-06Shell planerar att sälja större delen av sin svenska verksamhet till ett finskt bolag, ST 1. 500 anställda berörs.
2010-09-06Väntan på miljötillstånd gör att LKAB tvingas minska gruvbrytningen i Kiruna det närmaste halvåret.
2010-09-06Musslans förmåga att fästa på olika material kan ge framtidens miljövänliga korrosionsskydd.
2010-09-02Mörrum ska få en biogasanläggning. Västblekinge Miljö har fått 19 miljoner kronor i stöd från Energimyndigheten till satsningen.
2010-09-02Lappland Goldminers är anmälda för miljöbrott vid Svartträskgruvan utanför Storuman av Länsstyrelsen, enligt Västerbottensnytt.
2010-09-02Stockholm Vatten AB och Scandinavian Biogas Fuels International AB har
tecknat avtal om ett långsiktigt samarbete. Syftet är att väsentligt
öka framtida tillgång av biogas i Stockholmsregionen.
2010-09-01
Idag inviger specialoljeföretaget Nynas en ny vätgasanläggning i Nynäshamn. Investeringen på 800 miljoner kronor tryggar raffinaderiets försörjning av vätgas och lägger grunden för en framtida expansion.
2010-09-01Användningen av biogas bör öka, och framförallt fås fram genom rötning. Det anser tre myndigheter i en gemensam rapport.
2010-09-01Kriminella ligor hjälper företag att dumpa farliga kemikalier och utföra andra miljöbrott. Miljöbrotten är en växande näring.
2010-09-01Skellefteå Kraft och Fortum har ingått ett avtal om att gemensamt äga
bolaget Blaiken Vind AB. Bolaget har inlett arbetet med att bygga en
vindkraftpark i Blaikenområdet i norra Sverige.
2010-08-31Idag, tisdag, inviger kungen utbyggnaden av Bolidens koppargruva i Aitik.
2010-08-31Världens första flytande vindkraftpark kan snart vara ett faktum. Statoil och den skotska regeringen är nära en överenskommelse.
2010-08-31Det kommer att brännas än mer biobränsle i Åbyverket i Örebro om två år. Idag invigs bygget av en ny anläggning vid verket.
2010-08-31Norrbotten, Dalarna och Skåne blir pilotlän för grön utveckling. Det
har regeringen beslutat. Norrbotten blir därmed det tredje pilotlänet.
Skåne och Dalarna har tidigare utpekats. De tre länen ska stödja och
inspirera andra län på energi- och miljöområdet.
2010-08-30SSAB ska bygga ut sina anläggningar i Borlänge för cirka 630 miljoner kronor.
2010-08-30En arbetare vid Mörrums bruk fastnade med handen vid ett transportband och fick sedan föras till sjukhus med ambulans.
2010-08-30Den nyrenoverade reaktorn i Oskarshamn har fått problem med vibrationer och har därför stängt ner.
2010-08-26British Petroleum, BP, har gett upp planerna på att borra efter olja i Arktis, där en ny oljerusch väntas. Oljejätten uppger att den inte längre försöker få en licens för att leta efter olja på Grönland.
2010-08-26Borealis har investerat 15 miljoner kronor för att utöka logistikkapaciteten vid sin polyetenanläggning i Stenungsund.
2010-08-26Genom att ersätta ett lösningsmedel med vatten vid tillverkning av litiumjonbatterier har Swerea IVF gjort batteriproduktionen mer miljövänlig.
2010-08-25Den svenska stålproduktionen ökade mer än 20 gånger sedan förra sommaren, enligt färskt statistik.
2010-08-25En anställd hos ståltillverkaren Outokumpu i Avesta har åtalats för förskingring.
2010-08-25Bioenergi står nu för nästan en tredjedel av den svenska energianvändningen. Det visar uppgifter från Energimyndigheten, som även flaggar för möjlig elexport år 2012.
2010-08-24Metso Fiber har fått ännu en stororder rörande ett nytt massabruk. Den här gången kommer beställningen, värderad till inemot 1,5 miljarder kronor, från japanska papperskoncernen Oji, som ska bygga ett nytt massabruk i Kina.
2010-08-24Ett svenskt bolag borrar efter olja utanför Grönlands kust, och nu är miljöaktivister från Greenpeace på väg dit för att protestera.
2010-08-24Forsmarks reaktor två tas ur drift i oktober, för byte av krånglande ventiler.
2010-08-24Vid ett-tiden natten till tisdag, läckte större mängder gasol ut från Preems raffinaderi på Hisingen i Göteborg. Det är inte helt klarlagt vad läckan berodde på men troligen hade något rör brustit.
2010-08-23I termiternas magar kan man hitta hemligheten om hur man skapar det perfekta biobränslet.
2010-08-23Arbetarna hos Preem saknar lokala avtal efter en konflikt mellan företag och fackföreningar.
2010-08-23Genom att satsa på biogas sparar cementtillverkare 70 000 årston koldioxid.
2010-08-23Järnmalmsgruvan i Pajala är ett steg närmare drift. Northland Resources fick i fredags den svensk-finska gränsälvskommissionens tillstånd att öppna ett anrikningsverk i Kaunisvaara och en gruva i Tapuli.
2010-08-19Arla Foods styrelse har nu gett klartecken för bygget av världens mest effektiva mejeri för produktion av konsumtionsmjölk, strax utanför London.
2010-08-19Boliden inviger idag dagbrottet Maurliden Östra och återgår därmed successivt till normal drift i Bolidenområdet.
2010-08-19Vindkraftkoncernen Vestas skär ner personalstyrkan med 600 personer.
2010-08-18Stora Enso Fors och Avesta kommun satsar tillsammans på fjärrvärme och biogas av överskottsenergi från kartongbruket.
2010-08-18Produktionen minskade i industrin under andra kvartalet, inte minst i stål och metallindustrin vars kapacitetsutnyttjande sjönk med två procent.
2010-08-18Vattenfall och tre andra kärnkraftproducenter har, enligt Reuters, hotat att stänga ner sina verk om den tyska regeringen inför en planerad skatt på bränslestavar.
Fler nyheter -->